Jeszcze latem ubiegłego roku na każdym miejskim obiekcie sportowym można było znaleźć czerwony, biały lub niebieski baner z dumnym hasłem „Sport zmienia Mrągowo”. Logo kampanii można było znaleźć na koszulkach aktywnych mieszkańców miasta, bluzach sportowych, parasolkach, torbach i innych materiałach promocyjnych świadczących o tym, że nasze miasto jest otwarte na sport i rekreację.

Co zmieniło się w roku 2021!

Przypomnijmy, że już w połowie roku 2020, Burmistrz Stanisław Bułajewski rozpoczął działania związane z likwidacją Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej (MCIT), które od wielu lat funkcjonowało w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Nasza Informacja zdobywała prestiżowe nagrody i wyróżnienia oraz była naszą wizytówką w Polsce.  Pretekstem do podjęcia tych nieprzemyślanych działań, na które powoływał się Pan Burmistrz Bułajewski uzasadniając przygotowanie uchwały o likwidacji, były od lat znane zalecenia RIO, które nie mają nakazowego znaczenia prawnego. Większość informacji funkcjonuje przecież przy domach kultury. Natomiast prawdziwą przyczyną była próba ukarania kierownika tej jednostki, tj. radnego MIS Roberta Wróbla. Radnego, który wspólnie z innymi radnymi z klubu radnych MIS zadawał trudne pytania i podejmował kontrowersyjne i niewygodne tematy dla ekipy rządzącej. Więcej w tej sprawie pisaliśmy na naszej stronie: https://mis.mragowo.pl/prosze-nie-klamac-panie-burmistrzu-rzecz-o-likwidacji-mcit/

W końcu, po przeprowadzeniu dwukrotnego głosowania (jedno zostało uchylone przez Wojewodę), Burmistrz przy pomocy „swoich radnych” dopiął swego, nie licząc się zupełnie z konsekwencjami i stratami.

Obraz po reformach Burmistrza i jego radnych!

Pierwszą konsekwencją podjętych działań likwidacyjnych, w które zaangażowali się „radni burmistrza” był fakt, że z dniem 01 stycznia 2021 r. przestało funkcjonować MCIT . Z zapowiedzi Burmistrza miało ona rozpocząć swoją „nową działalność” w pomieszczeniach Ratusza Miejskiego.

Za nami już prawie pięć miesięcy od likwidacji MCIT, prawie rok od podjęcia pomysłu przez Burmistrza, a do dzisiaj nie znajdziemy nowo otwartej siedziby IT. Czy zostanie ono otwarte na tegoroczną majówkę? Warto zatem zapytać! Panie Burmistrzu, mając na uwadze rozpoczynający się sezon turystyczny: kiedy rozpocznie swoją działalność informacja turystyczna w naszym mieście i gdzie będzie funkcjonować? Czy ktoś w Mrągowie słyszał o jakiś poważnych przygotowaniach do sezonu turystycznego, jak było to do tej pory? Kolejną widoczną zmianą, to brak wspomnianych wcześniej banerów, przy pomocy których miasto chwaliło się swoją otwartością na sport i rekreację.

Dodajmy w tym miejscu, że od samego początku radni opozycji (MIS i MSW) byli za wprowadzeniem rozsądnych i racjonalnych zmian w działaniu informacji turystycznej i działań związanych ze sportem. Ale niestety nikt z urzędu miejskiego nie podjął tego tematu a próby rozmowy i forsowania go, skończyły się likwidacją Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia i Turystyki. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszej stronie: https://mis.mragowo.pl/bo-komisja-przedstawia-negatywne-opinie-na-propozycje-pana-burmistrza/

Ale już chyba przyzwyczailiśmy się w Mrągowie, że nasz „włodarz” podchodzi do zmian prostolinijnie. Nie patrząc na skutki i konsekwencje wszystko „rozwalamy” a potem się jakoś to może poukłada. Najważniejsze by pokazać na facebooku, że podejmuje się jakieś działania!  Jak do tej pory działania Pana Burmistrza charakteryzują się teoretycznymi rozwiązaniami.

Efekty ”reformy” w mrągowskim sporcie.

Przytaczając fragment ludowego przysłowia można powiedzieć, że sport stał się takim dzieckiem, które „wylano z kąpielą”! Przypomnijmy, że po likwidacji Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR) ponad dwadzieścia pięć lat temu, WSZYSTKIE działania związane ze sportem, rywalizacją szkolną, organizacją zawodów i imprez sportowych scedowane zostały do powołanego działu sportu w CKiT.

Wprowadzając w życie opracowaną strategię, której hasłem było znane już „Sport zmienia Mrągowo”, powołano koordynatora sportu, który miał odpowiadać za koordynację działań i funkcjonowanie infrastruktury sportowej w mieście. Powołano przy Burmistrzu Radę Sportu, która ze swojego środowiska wybierała przedstawicieli, których zadaniem było opiniowanie zadań i działań związanych ze sportem. Warto zaznaczyć, że w poprzedniej kadencji Pani Otolia Siemieniec jako Burmistrz nie mieszała się w wybory przedstawicieli rady, które miały charakter demokratyczny i niezależny od władz!

Burmistrz Stanisław Bułajewski, dla ocieplenia swojego ego postanowił również powołać „swoją Radę Sportu”, ale do jej składu osobiści wybrał tylko osoby, które zgadzają się z nim w 100 % (w tym swoich radnych, którzy nic ze sportem nie mają wspólnego!). Rada stała się symbolicznym „kwiatkiem do kożucha”, bo niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania skierowane do Rady Sportu z dnia 13 listopada 2020 r, które dotyczyły tematu likwidacji MCIT, działu sportu oraz aktywności jej działań.

Przy całym tym zamieszaniu, zlikwidowane w CKiT zostało również stanowisko „koordynatora sportu”, który według zapewnień kierownika wydziału promocji UM, miał być przeniesiony jako samodzielne stanowisko do urzędu miasta. Niestety do dnia dzisiejszego nie powołano na to stanowisko żadnej osoby a dwa ogłoszone konkursy w tej sprawie „spaliły na panewce”.

Nowy zarządca obiektów sportowych.

Wyprowadzenie sportu z CKiT wygenerowało kolejne problemy, których nie przewidział nasz „włodarz” a związane były z faktem administrowania większością obiektów sportowych w naszym mieście przez CKIT (orliki przy ul. Żołnierskiej i na os. Mazurskim, molo przy Jana Pawła, pumptrack i inne). Trzeba było więc znaleźć pilnie nowego zarządcę.

Jeśli nie wiadomo co zrobić to najlepiej zastosować zasadę „a jakoś to będzie” i zlecić zadanie spółce miejskiej. Tym razem trafiło na TBS KARO. Trudno zrozumieć jak spółka, która nie ma odpowiedniego przygotowania i doświadczenia, ma odpowiadać za całość infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w naszym mieście?

Aktualna sytuacja covidowa dała dodatkowy czas spółce na zapoznanie się z zakresem zadań oraz obiektami, którymi ma ona zarządzać. Zła pogoda, awaria oraz ograniczenia covidowe pozwoliły szybko zakończyć działalność miejskiego lodowiska w roku 2021, które uruchamiało jeszcze CKiT. Zgodnie z zawartą umową, od pierwszego kwietnia miały zostać uruchomione obiekty sportowe. Jednakże wytyczne Rady Ministrów zdecydowały o przesunięciu otwarcia na 19 kwietnia. Więc było sporo czasu na to by nowy zarządca mógł przygotować się do przyjętego na siebie wyzwania, za które otrzymuje wynagrodzenie.

Czy TBS KARO sprostał postawionemu zadaniu?

Po otwarciu obiektów sportowych otrzymaliśmy kilka telefonów od mieszkańców z uwagami dotyczącymi stanu ich przygotowania. Postanowiliśmy dokonać tzw. wizji lokalnej obiektów sportowych zarządzanych przez TBS KARO. Na pierwszy ogień poszły najpopularniejsze z nich, tj. „mrągowskie orliki”. Zastany stan budził delikatnie mówiąc – „sporo uwag”. Zgłosiliśmy sprawę w postaci interpelacji do Urzędu Miejskiego z nadzieją, że zarządca, który otrzymuje za zarządzanie środki finansowe wywiąże się z zawartej umowy i szybko uwinie się ze zgłoszonymi uwagami.

ORLIK – ul. Żołnierska

Stan bieżni jest w opłakanym stanie. Nierówności, koleiny,  gałęzie, liście i nieczystości pozostałe po zimie nie zostały do dzisiaj uprzątnięte. Ponadto bieżnia, która powinna służyć amatorom biegania na dzień dzisiejszy jak i cały teren wokół obiektu ORLIK stanowi wybieg i toaletę dla psów.

Ponadto w okresie jesienno-zimowym osoby, które dopuściły się „rajdów” samochodem po bieżni  doprowadziły do powstania kolein i bruzd. Po wyschnięciu są one bardzo niebezpieczne dla biegaczy korzystających z bieżni i małych dzieci. Prosimy o interwencję w tej sprawie u zarządcy i wyrównanie nierówności.

Plac zabaw dla dzieci

Stan czystości i przygotowania placu zabaw jest katastrofalny. W piaskownicy nie został wymieniony ani uzupełniony piasek po zimie. Z tego co stwierdziliśmy na miejscu nie zostały nawet zagrabione liście i gałęzie pozostałe po zimie.  Śmieci, kamienie znajdujące się w obrębie placu zabaw widać, że zalegają tam od dawna i nikt z obsługi ich nie uprzątnął ani nie usunął zagrażającego niebezpieczeństwa.

Pumptrack

Obiekt, który otwierał Pan w ubiegłym orku z taką pompą, na dzień dzisiejszy jest w opłakanym stanie. Śmieci, stare liście, gałęzie, bałagan wokół, brak ławki, psie odchody oraz uszkodzenia obiektu, graffiti na nawierzchni to aktualny obraz obiektu, z którego korzystają mieszkańcy naszego miasta od najmłodszych po dorosłych.

ORLIK – os. Mazurskie

Stan czystości i bezpieczeństwa placu zabaw jest katastrofalny. Z tego co stwierdziliśmy na miejscu nie zostały nawet zagrabione liście i gałęzie pozostałe po zimie. Śmieci, kamienie znajdujące się w obrębie placu zabaw widać, że zalegają tam od dawna i nikt z obsługi ich nie uprzątnął ani nie usunął zagrażającego w związku z tym niebezpieczeństwa.

Stan czystości terenu wokół boiska jest w opłakanym stanie. Gałęzie, liście i nieczystości pozostałe po zimie nie zostały do dzisiaj uprzątnięte. Przy otaczającej boisko siatce zgromadziły się suche liście, które za chwile będą gniły. Poza ogrodzeniem boiska, na terenie obiektu można zauważyć wiele śmieci, których zarządca nie sprząta.

W najbliższym czasie dokonamy przeglądu innych obiektów sportowych, rekreacyjnych, kortów tenisowych i placów zabaw, za które odpowiada TBS KARO. Jeżeli Państwo mają swoje spostrzeżenia, uwagi czy sugestie dotyczące infrastruktury sportowej i rekreacyjnej prosimy o informacje na naszego maila – [email protected] lub wiadomość na naszego FB.

Czy takiej zmiany i rozwiązania oczekiwaliśmy?

W tym miejscu nasuwa się bardzo ważne pytanie. Czy to co dotychczas funkcjonowało w sposób prawidłowy i wszyscy byliśmy do tego przyzwyczajeni, warto było zburzyć i zniszczyć tylko po to by osiągnąć „osobiste” korzyści?

Radni MIS Mrągowo