Przypominamy, że Pan Burmistrz Stanisław Bułajewski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Zatem w związku z przedstawionymi faktami, chcemy zapytać Pana Burmistrza, nie o to czy mijał się z prawdą, nie o to czy też może manipulował, bo mieszkańcy na podstawie przedstawionych materiałów sami sobie odpowiedzą na tą kwestie, ale chcemy postawić pytanie prawne. Czy Urząd Miejski w Mrągowie przekroczył swoje uprawnienia i czy nie dochował obowiązujących procedur podejmując remont ul. Kościelnej?

W dniu 19 października 2020 r. rozpoczął się długo wyczekiwany remont ul. Kościelnej w naszym mieście. W czasie prowadzonych prac, gdy zrywano starą i zniszczoną nawierzchnię asfaltową wielu mieszkańców cieszyło się, że wreszcie ten kawałek Mrągowa doczeka się nowego wizerunku. Ale bardzo szybko, nadzieja przerodziła się w wielkie rozczarowanie. Okazało się niestety, że niewielką uliczkę w historycznym śródmieściu zalano po prostu asfaltem. Fakt ten wzbudził ogromne kontrowersje oraz spowodował lawinę nieprzychylnych komentarzy w mediach społecznościowych. Temat został poruszony między innymi przez radnego Jakuba Doraczyńskiego z MWS:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=214984106710768&id=110460153829831

Oczywistym dla każdego mieszkańca jest fakt, że taka klimatyczna uliczka w zabytkowym centrum miasta powinna mieć inną nawierzchnię. Takim przykładem, jest odnowiona kilka lat temu ul. Staromiejska, gdzie położono piękną kostkę granitową. Po burzy niezadowolenia w mediach społecznościowych okazało się, że prace zostały wstrzymane i przez dłuższy czas na miejscu „remontu” nic się nie działo. Postanowiliśmy to sprawdzić!

Co z ulicą Kościelną Panie Burmistrzu?

Podczas XXVIII korespondencyjnej Sesji Rady Miejskiej w dniu 26 listopada 2020 r. Jakub Doraczyński zadał pytanie odnośnie stanu robót na ul. Kościelnej.

Pan Burmistrz Stanisław Bułajewski udzielił wszystkim odpowiedzi, że: „Jak Państwo dobrze wiecie, chodziło nam o naprawę nawierzchni na ul. Kościelnej, ale w związku z tym, że pewien kawałek od. ul. Ratuszowej po zdemontowaniu nawierzchni asfaltowej zauważyliśmy, że tak zwane „kocie łby” są w dosyć dobrym stanie podjąłem decyzję o tym żeby zgłosić się do Konserwatora i uzgodnić dalsze działania odnośnie tego fragmentu, więc podchodzimy do tej ulicy w wielkim szacunkiem, z szacunkiem do Konserwatora zabytków. Będziemy teraz uzgadniać z Konserwatorem w jakim stopniu będziemy naprawiali ten fragment, który wyłonił się spod nawierzchni asfaltowej. I tyle!”

Postanowiliśmy to sprawdzić już wcześniej. W związku z tym w dniu 18 listopada 2020 radny Robert Wróbel z Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej, zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie z prośbą o udzielenie kilku odpowiedzi odnośnie procedur jakie urząd miejski powinien spełnić jako inwestor prowadzący remont na obszarze objętym ochroną konserwatorską? Pytał również o to, czy przed rozpoczęciem inwestycji ratusz podejmował kontakt z konserwatorem w tej sprawie by uzyskać odpowiednie zezwolenia na rozpoczęcie zaplanowanej inwestycji?

Przypomnijmy w tym miejscu oczywisty fakt, o którym powinien wiedzieć każdy inwestor, że teren historycznego śródmieścia jest wpisany do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny starego miasta oraz znajduje się w obszarze nawarstwień kulturowych, czyli jest w tzw. strefie archeologicznej. Tym samym oznacza to, że wszelkie prace budowlane czy remontowe powinny uzyskać odpowiednie pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w postaci stosownej decyzji administracyjnej. Otrzymaliśmy następującą odpowiedz:

Wojewódzki Konserwator Zabytków w swojej odpowiedzi na nasze pytanie wyraźnie stwierdza coś odmiennego od tego co przekazał radnym i mieszkańcom podczas sesji Burmistrz! Na jaw wychodzi fakt, że urząd nie dochował procedur i nie uzyskał odpowiednich pozwoleń na rozpoczęcie prac na ul. Kościelnej! Czy można sobie wyobrazić takie postępowanie ze strony urzędu podchodzącego „z szacunkiem” do historycznej uliczki naszego miasta?

Co Pan na to Panie Burmistrzu?