Plan zagospodarowania przestrzennego miasta to jeden z najważniejszych dokumentów miejskich, ponieważ określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji na terenie miasta. Można budować tylko tak, jak pozwala ten dokument. Podczas prac nad dokumentem mieszkańcy, ale i inwestorzy mogą zgłaszać swoje postulatu do Burmistrza. On może je uwzględnić lub nie. Od wyłożenia projektu dokumentu w dniu 1.06. trwa dyskusja nad jego zapisami, ponieważ zawarte są tam rozwiązania kontrowersyjne, jak np. tunel przecinający skwer Jana Pawła II czy budowa wieżowców z 10 kondygnacjami. Proponowane rozwiązania zbyt daleko wychodzą naprzeciw pragnieniom inwestorów, a wbrew interesowi mieszkańców, którym zabierze się wspólną przestrzeń publiczną, budując nowe „apartamentowce” zbyt blisko dróg komunikacyjnych. Zebraliśmy dla Państwa argumenty, które zostały zaprezentowane w mediach społecznościowych przez naszych mieszkańców.

Dotychczas zorganizowane zostały następujące spotkania publiczne:
13 czerwca 2022 Dyskusja Publiczna (w ramach konsultacji społecznych) w Urzędzie Miejskim w Mrągowie
W ramach spotkań Mrągowo Sz(t)uka Dialogu) w Restauracji Polonia
14 czerwca 2022 godz. 17-20 RozmawiaMY o mieście szytym na miarę
15 Czerwca 2022 godz. 16-19 RozmawiaMY o mieście szytym na miarę (kontynuacja rozmów)
https://www.facebook.com/MragowoSztukaDialogu

 

Alicja Łotysz-Pogorzelska

9 czerwca o 17:31 
Ktoś może mi wyjaśnić CO ZA IDIOTA wymyślił przecięcie doskonale prosperującej promenady w centrum Mrągowa ruchliwą ulicą?? ⁉️ By stworzyć jakiś plac? Miejsce spotkań?
Kto chętny siedzieć przy zatłoczonej ulicy?
A przejście nad jezioro przez tę ulicę? Może światła wstawmy – będzie miejsko, światowo – Plac Zbawiciela 2 nam powstanie.
Jest świetny ciąg komunikacyjny od ratusza do mola, założenie osiowe, z dominantą krajobrazową – miejsce uwielbiane przez turystów i myślę, że przez mieszkańców również.
Ktoś mi wyjaśni kto i ile wziął, by wprowadzać tak niekorzystne zmiany w tkance miasta, w układzie urbanistycznym?
Chętnie się dowiem z iloma urbanistami to było konsultowane, z iloma architektami krajobrazu i który konserwator na taką bzdurę (i za ile?) się zgodził!?!?!?! 🤬😡
Poniżej wycinek z nowego miejscowego planu zagospodarowania – ulica (wygląda na dwukierunkową) przecina promenadę tuż za pomnikiem papieża. Zaznaczyłam newralgiczne miejsca.
Może mieszkańcy nawet nie wiedzą, co się szykuje…
Czy były jakiekolwiek konsultacje społeczne?
Czy były przeprowadzone badania socjologiczne uczestników ruchu w tym terenie – jak wygląda życie w tej przestrzeni publicznej?
Czy ktokolwiek z planujących zajrzał choćby do podstawowych opracowań jak projektować miasto?
Znajomych serdecznie proszę o udostępnienie. Liczę, że uda się nie dopuścić do degradacji centrum naszego miasta.
Czasu jest trochę, wg ogłoszenie:
każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego oraz w prognozie oddziaływania na środowisko może wnieść uwagi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 21 lipca 2022 roku.
Mamy szansę, więc zróbmy coś z tym.
Ciąg dalszy historii mrągowskich… głos mój, jako mieszkanki i architektki krajobrazu
„plan” zagospodarowania miasta
piszę w cudzysłowie, bo z koncepcją nie bardzo to coś ma wspólnego 🤦‍♀️
▪️ Zieleń wysoka rozstawiona jakby byk naszczał (wybaczcie kolokwializm, ale nic delikatniejszego nie przychodzi mi do głowy), nawet papieżowi na głowie jakieś drzewko wyrosło 🌳🌲🌳🌲
▪️ w części notorycznie zalewanej i podmokłej, gdzie teraz są byliny część roślin jednorocznych – tona nowych drzew – park kolejny się szykuje, może nawet zdrojowy?
▪️ W tkankę miasta w ten „nowy rynek” wrzucona kolejna fontanna⛲️ z ławką (chyba) w kształcie kompletnie oderwanym od genius loci (ciekawe czy ilustrator poniższego wie, cóż to takiego)
▪️ parasolek i stolików co nie miara, turyści zalegną
▪️ zniknęły miejsca parkingowe – być może planowany jakiś piękny nowy parking poza centrum?
Chociaż, w zasadzie kilka widzę, wzdłuż ulicy, gdzie parking taksówek – ale w sumie też tam drzewa, więc co 2 miejsce raczej „wypadnie”
„piękny” plac powstanie – w sam raz na wiec partyjny bądź pochód 1-majowy (wiadomo, potrzeba takich spendów ogromna)
kolorowanka, nie powiem, odcienie całkiem całkiem
Tak właśnie przez „specjalistów” mamione są osoby nieznające się na projektowaniu, a kupujące oczami, bo kolorowo.
Nad koncepcją powinny pracować zespoły projektowe z urbanistą, architektem krajobrazu, konserwatorem – miesiącami, nie w 2 dni
I nie urzędnicy, dyrektorzy czy inni na stołkach, tylko SPECJALIŚCI z danej dziedziny.
W zasadzie to powinno być kilka koncepcji, a najlepiej konkurs
Jeśli już tak bardzo potrzebny jest plac, rynek, miejsce spotkań czy jak to tam się ma zwać (podobno to INICJATYWA MIESZKAŃCÓW?), może zostawmy tę naszą promenadę (kwadrat czerwony), z której jesteśmy dumni, gdzie w okolicy spotykają się 3 wyznania (ewangelicka, katolicka, prawosławna, co podkreśla naszą tożsamość.
Zaplanujmy mądrze przedpole ratusza (kwadrat niebieski), by służyło i mieszkańcom i turystom przez następne pokolenia, nie tylko do następnych wyborów
22 czerwca o 21:22 
TWOJE MRĄGOWO – zmiany śródmieścia
Niebawem Radni Mrągowa mają podjąć decyzję w sprawie zmian zabudowy i układu dróg w mieście. Szczegółowe plany można oglądać do 30 czerwca 2022 r. w Urzędzie Miasta lub na stronie www.voxly.pl/mragowo Uwagi można zgłaszać do 21 lipca 2022r.
Oto niektóre propozycje zmian władz miasta:
1..Przecięcie pasażu spacerowego między Ratuszem, a Jeziorem Czos. Ulica Roosevelta miałaby być przedłużona w kierunku Kościoła Ewangelickiego i skręcać w lewo do ul. Ratuszowej przy sklepie sportowym. Nowa droga zaburzyłaby bezpieczny deptak od pomnika do mola.
2..Budynek o wysokości 10 pięter na terenie dawnego dworca autobusowego, przy Rondzie Kresowiaków. Taki wieżowiec górujący nad całą okolicą zmieni postrzeganie Mrągowa z klimatycznego, zabytkowego i sielskiego miasta na zagęszczone o wielkomiejskim charakterze.
3. Siedem budynków o wysokości 7 pięter w miejscu zakładu „Warmia” i dworca autobusowego przy ul. Kolejowej. Wieżowce na tym wzniesieniu zdominują widok na Mrągowo. Staną się symbolem i wielkomiejskim „witaczem” spokojnej dotychczas miejscowości.
4. Poza tym zaplanowano stawianie prywatnych pomostów przy u. Giżyckiej, gdzie są miejsca lęgowe chronionych gatunków ptactwa wodnego, piętrowe parkingi, a inne zmiany zobacz na www.voxly.pl/mragowo
Jakiego Mrągowa chcemy?
Czy takie zmiany Ci się podobają? Zastanów się, porozmawiaj z sąsiadami, skontaktuj się ze swoim radnym i pomóż mu podjąć decyzję. Jeśli zgodzisz się z pisemnymi uwagami innych sprzeciwiających się osób, wesprzyj ich swoim podpisem, o który niebawem poprosimy.
17 czerwca o 23:31 
Minęło kilka tygodni odkąd zaczęliśmy rozmawiać o tym, co nas niepokoi w nowym projekcie planu zagospodarowania przestrzennego Mrągowa. Najpierw rozmawialiśmy między sobą, w małych lub większych grupkach, potem do dyskusji włączyły się media (dzięki, Radio Olsztyn!), następnie mieliśmy szansę uczestniczyć w dyskusji publicznej organizowanej przez Urząd Miejski oraz w dwóch spotkaniach RozmawiaMY o… Mieście szytym na miarę. Mrągowo Sz(t)uka Dialogu.
Mam wrażenie, że przez ten czas w przestrzeni naszego miasta zaszła jakaś zmiana. Na początku każdy, z kim poruszałam temat zmian w planie robił zdziwioną minę, kręcił z niedowierzaniem głową i mówił: niemożliwe, ulica ma przecinać deptak? 10 pięter przy rondzie i 7 pięter na terenie byłej Warmii? Kto to wymyślił? Dlaczego nic nie wiemy? Dzisiaj spotykam ludzi w różnych miejscach miasta i to oni mnie zaczepiają, dopytują, drążą temat: Kto chciał takich zmian w planie? Komu zależy, żeby te zmiany przeszły po cichu? Dlaczego nikt nas nie pyta o zdanie? Co możemy zrobić, jak zainterweniować?
Wierzę, że tego procesu nie da się już zatrzymać. I niech on trwa! Niech będzie zasilany naszym oburzeniem, gniewem, naszą miłością do miasta i nadzieją na to, że mamy realny wpływ na kształt naszego miejsca do życia.
I właśnie te słowa przychodzą do mnie jako hasło, które oddaje ducha miasta dużo lepiej, niż „Festiwalowe Mrągowo”.
„Mrągowo – miasto do życia”. Miasto, które nie gaśnie po festiwalowym sezonie. Miasto, w którym planujemy zmiany tak, by zawsze w pierwszej kolejności sprzyjały mieszkańcom, korzystającym z miejskiej infrastruktury przez cały rok. Miasto, które rękami swoich mieszkańców potrafi o siebie zadbać!
Dlatego nie przestawajMY rozmawiać. RozmawiajMY o tym, jak działać. A potem działajMY tak, by za kilka lat nie pluć sobie w brodę, że mogliśmy coś zrobić, ale zamiast tego biernie przyglądaliśmy się, jak ktoś zasłaniając się hasłami w stylu „Mrągowo musi być nowoczesne, nie róbmy z niego skansenu”, chce zamienić wyjątkowe miasteczko ze zdjęcia w niezgrabnego Frankensteina, gdzie do pięknej, historycznej sylwetki będą na siłę przyszywane „nowoczesne”, pokraczne elementy.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 39 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego oraz w prognozie oddziaływania na środowisko może wnieść uwagi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 21 lipca 2022 roku.
Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta Mrągowa, 11-700 Mrągowo, ul. Królewiecka 60A. Dzięki portalowi voxly.pl można automatycznie wygenerować pismo z uwagami i następnie przesłać je za pomocą portalu lub drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected]; ePuap:/ummragowo/SkrytkaESP z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy. Wygenerowane pismo można również wydrukować podpisać i przesłać je w formie papierowej na wskazany wyżej adres.

Ogłoszenie-Obwieszczenie Burmistrza Miasta Mrągowa o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu śródmieścia w Mrągowie, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko:
https://bipmragowo.warmia.mazury.pl/6919/ogloszenie-obwieszczenie-burmistrza-miasta-mragowa-o-wylozeniu-do-publicznego-wgladu-projektu-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego-terenu-srodmiescia-w-mragowie-wraz-z-prognoza-oddzialywania-na-srodowisko.html