Czy realizacja zamierzeń Burmistrza, których koszt to ok. 30 mln. zł jest mieszkańcom w ogóle potrzebna? Jakie wątpliwości nasuwają się i jakie konsekwencje finansowe mogą paraliżować miasto przez najbliższe lata? Kilka miesięcy temu Pan Burmistrz Stanisław Bułajewski złożył do „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja pierwsza” wniosek na kompleksową przebudowę amfiteatru nad jeziorem Czos z budową infrastruktury towarzyszącej. Warto podkreślić, że była to wyłączenie jego decyzja, którą z nikim nie konsultował. Podczas LV Sesji Rady Miejskiej w Mrągowie rozpoczętej 28.09.2022 r. radni mieli głosować w sprawie wprowadzenia do budżetu miejskiego na najbliższe lata wspomnianej inwestycji. Jednak, z niewyjaśnionego powodu większość radnych przerwało sesję do 5.10.2022 r. Skąd kontrowersje przy tej inwestycji? Czy stać nas na nią?

 

Burmistrz Stanisław Bułajewski realizuje postulat wyborczy, czyli jak ważne jest rozsądne planowanie

Mija przedostatni rok obecnej kadencji a Pan Burmistrz nie zrealizował nawet niewielkiej części swojego programu wyborczego. Po tak długim czasie nawet nie przygotował projektów budowlanych dla swoich pomysłów. Niestety nawet dla sztandarowego swojego pomysłu, czyli zadaszenia amfiteatru nie przygotował projektu. Pomysł naszego samorządu do programu zwanego popularnie Polskim Ładem obejmował zaledwie jedną kartkę. Program rządowy nie wymaga żadnych projektów, czy wcześniejszych przygotowań. Miasto Mrągowo otrzymało dofinansowanie w wysokości ok. 20,5 mln zł. Bez wiedzy ile może kosztować inwestycja, resztę musimy dopłacić sami. Jak się okazało po przetargu na realizację Pan Burmistrz pomylił się o prawie 10 mln zł.

Czy jest to potrzebna i konieczna inwestycja, czyli jak doszło do przetargu na wykonanie

Inwestycja obejmuje:

  • budowę zadaszenia nad widownią z częścią otwieraną wraz z instalacją do użytkowania obiektu jako infrastruktury technicznej obsługującej amfiteatr. Przebudowę reżyserki oraz sceny amfiteatru wraz z montażem platformy – podnośnika przy scenie oraz wymianę membran na zadaszeniu sceny,
  • budowa i przebudowa układu komunikacyjnego amfiteatru przy ul. Jaszczurcza Góra w Mrągowie obejmującej modernizację ul. Jaszczurcza Góra oraz budowę parkingu oraz miejsc postojowych

O ile pierwszej części budżet miasta ze środków własnych nie jest w stanie sfinansować, to przebudowę ul. Jaszczurcza Góra jak najbardziej. Jest to  inwestycja, która przysłuży się miastu i turystom w zatłoczonej części miasta w okresie wakacyjnym. Koszty wykonania tej części projektu Miasto może bez problemów zrealizować samo. Ale czy budowa zadaszenia za ponad 20 mln zł jest dla mieszkańców, a turyści odczują zmianę na lepsze?

W marcu br. radni rady miejskiej mogli zobaczyć prezentację wyglądu zadaszenia według programu funkcjonalno-użytkowego inwestycji. Już kilka miesięcy wcześniej, przy okazji uchwały porządkującej ruch komunikacyjny ul. Jaszczurcza Góra radni zgłaszali postulaty ograniczenia zakresu inwestycji, czyli redukcji zadaszenia na rzecz rozbudowy infrastruktury tamtej części miasta (Ekomarina, Jaszczurcza Góra), czyli w obrębie tzw. terenu rekreacyjno – turystycznego. Niestety postulaty nie zostały przyjęte. Do momentu ogłoszenia przetargu można było jeszcze zastanowić się nad zakresem inwestycji. Pan Burmistrz Stanisław Bułajewski nie konsultował z nikim założeń przetargu. Obecnie otrzymane dofinansowanie nie wystarczy na budowę zadaszenia.

Ogłoszenie przetargu i co dalej?

Pierwszy przetarg ogłoszono 30.06. i nie został rozstrzygnięty „gdyż cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający zamierzał przeznaczyć 21 897 976,38 zł na sfinansowanie zamówienia, natomiast cena najkorzystniejszej oferty wynosi 28 455 000,00 zł.”

Drugi przetarg ogłoszono 28.07 a zakończono 30.08. W dniu 9.09. ukazały się wyniki postępowania, czyli Pan Burmistrz zdecydował się na realizację inwestycji, której koszt wyniesie co najmniej 28 256 890,00 zł.

Perypetie z przerwaną LV Sesją Rady Miejskiej ze sprawą zadaszenia amfiteatru w tle, czyli nie wszyscy radni głosują zgodnie z wolą Pana Burmistrza

W materiałach przygotowanych na obecną sesję nie znajdziecie Państwo uchwały wskazującej bezpośrednio na budowę przez Miasto zadaszenia amfiteatru. Natomiast w uchwale o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasto Mrągowo na lata 2022 – 2029 można znaleźć nową inwestycję: Kompleksowa przebudowa Amfiteatru (…) o łącznych nakładach finansowych 29 280 000 zł, z czego limit roczny wydatków zaplanowano następująco: 2022 – 500 tys. zł, 2023 – 2 720 000 zł, 2024 – 26 060 000 zł. Wygląda na to, że skomplikowana i kosztowna inwestycja realizowana będzie w nowej kadencji, jeśli oczywiście radni zaakceptują tą uchwałę.

Czy budowa zadaszenia amfiteatru jest mieszkańcom potrzebna?

Miasto Mrągowo odnosi wiele korzyści posiadając jeden z największych amfiteatrów w Polsce. Imprezy, które się na nim odbywają są medialne. Kilkukrotnie w sezonie można oglądać transmisje telewizyjne z naszego amfiteatru. Kilka tysięcy uczestników co weekend pomaga naszych hotelarzom wykorzystać miejsca noclegowe. Biorąc pod uwagę promocję turystyczną to dzięki dużym imprezom Miasto Mrągowo jest miastem turystycznym.

Biorąc jednak pod uwagę bezpośrednie korzyści finansowe to budżet miejski nie zyskuje wpływów finansowych. Wpływy ze sprzedaży biletów trafiają zawsze do organizatorów wydarzeń. Mrągowskie Centrum Kultury nie sprzedaje biletów na większość imprez, jako zarządzająca instytucja wynajmuje tylko miejsce. Budowa zadaszenia nie poprawi więc wpływów do budżetu miejskiego. Wydaje się więc, że może co najwyżej poprawić wizerunek turystyczny naszego miasta. Niestety tak też nie będzie.

Z amfiteatru z przepięknym widokiem zróbmy sobie teatr, czyli nowa wizja promocyjna nie promująca Mrągowa

Zadaszenie amfiteatru nie wydłuży tzw. wysokiego sezonu turystycznego. Tak określa się okres największego przyjazdu turystów, czyli wakacje. Ruch turystyczny trwa jednak przez cały rok, oczywiście w mniejszym zakresie, najczęściej niewidocznym dla mieszkańców, często tylko weekendowo. Zadaszenie nie sprawi, że poza wakacjami przybędzie do nas kilkanaście tysięcy turystów, by zapełnić widownię.

Zadaszenie zaszkodzi walorom promocyjnym transmisji telewizyjnych, ponieważ już nie będzie ujęć z powietrza amfiteatru z naszym jeziorem Czos oraz miastem w oddali. W związku z tym ucierpi odbiór promocyjny naszego miasta. Amfiteatr starci swój urok.

Niekorzystne warunki pogodowe tylko dwa razy od czasu budowy amfiteatru w 2012 r. były powodem odwołania wydarzenia. Za pierwszym razem musiano odwołać niedzielny koncert Pikniku Country, bo: „Przyszedł taki szkwał od jeziora, że zawaliła się konstrukcja głównej sceny. Jedna osoba została lekko ranna, straciliśmy też sporo sprzętu nagłaśniającego” – mówił „Gazecie Olsztyńskiej” Kuba Piotrowski z biura organizatorów Pikniku Country. Jakie skutki miała by taka nawałnica od jeziora przy zadaszeniu?

Czytaj więcej na: https://muzyka.interia.pl/alternatywa/news-piknik-country-przegral-z-nawalnica,nId,1657503#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Drugim i ostatnim przykładem odwołania imprezy był Hip Hop Summer Mrągowo 21-22.06.2019 r. Tym razem wydaje się, że złe prognozy pogodowe była nie przyczyną, ale tylko powodem odwołania. Imprezę odwołano tydzień przed terminem, więc raczej ze względu na słabą sprzedaż biletów. Pogoda wtedy była jednak bardzo dobra. Potwierdza to raczej niezasadność ekonomiczną organizacji imprez poza wysokim sezonem.

Odwołanie wydarzenia: Hip Hop Summer Start Mrągowo – Kalendarz imprez – Mrągowo – Miasto Ludzi Aktywnych – Oficjalna strona miasta Mrągowa (www.mragowo.pl)

A co jeśli faktycznie będzie padało podczas imprezy medialnej? Przy tak małej liczbie dni deszczowych, wydatkowanie 30 mln zł z czego aż 10 mln zł będzie pochodziło z budżetu mieszkańców, który może być przewidziany na innego rodzaju inwestycje wydaje się megalomanią.

W cz. 2, którą opublikujemy w dniu 4.10. skupimy się na pozostałych argumentach, głównie finansowych przeciwko realizacji inwestycji zadaszenia amfiteatru. Poniższy artykuł stanowi  wprowadzenie do zagadnienia, jak i pomoc dla niektórych radnych Rady Miejskiej w Mrągowie.

 

Artykuły pomocnicze:

Mrągowo otrzymuje dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Mrągowo z bardzo dużym dofinansowaniem w ramach „Polskiego Ładu” – Mrągowo – Miasto Ludzi Aktywnych – Oficjalna strona miasta Mrągowa (www.mragowo.pl)

Pierwszy przetarg na modernizację amfiteatru:

Kompleksowa przebudowa Amfiteatru w Mrągowie z budową infrastruktury towarzyszącej (warmia.mazury.pl)

Kompleksowa przebudowa Amfiteatru w Mrągowie z budową infrastruktury towarzyszącej

Kompleksowa przebudowa Amfiteatru w Mrągowie z budową infrastruktury towarzyszącej (warmia.mazury.pl)

zdj. nagłówkowe: www.it.mragowo.pl